Ohlédnutí za přednáškami s Armádou v uplynulém semestru

Přátelé, kamarádi, drazí…

V letním semestru 2023 jsme, jak jste si jistě všimli, pořádali trojici přednášek s příslušníky Právní služby Armády České republiky ve spolupráci s právním odborem inspektorátu náčelníka Generálního štábu Armády České republiky. Témata těchto přednášek, které nám přišli představit vojenští právní poradci se zkušenostmi ze zahraničních operací v Afghanistánu, Mali či Iráku, ale také z působení ze struktur NATO, byla různorodá a doufáme, že se Vám přednášky líbily tak, jako nám. No a pro ty z Vás, kteří právníky z armády minuli tady máme krátké ohlédnutí:

Zahájili jsme pěkně z ostra, a to samotným přestavením dvou pro studenta práv nejzajímavějších složek Armády České republiky. Těmi jsou Právní služba a Aktivní zálohy. Vyslechli jsme historky ze služby vojenského právníka, příběh o pracovním výletu do Afghánistánu jen s kartáčkem ale i o cvičeních záložáků v Armádě.

Na tuto přednášku jsme navázali přednáškou zabývající se tématem Lawfare. Jedná se o poměrně nový koncept, který spočívá v (zne)užívání práva k prosazení vojenských a (geo)politických zájmů a někteří z nás (ano, koukám na Vás, druháci) ho využili i u zkoušky z Mezinárodního práva veřejného.

Trojlístek přednášek pak zakončilo téma všem krapet bližší, a to Cyber law v prostředí ozbrojeného konfliktu. V kybernetickém prostoru se každý pohybujeme téměř každý den (třeba teď, když si čtete tento příspěvek) a bylo velmi přínosné si poslechnout o tom, jak ho můžeme využít my, ale i jak ho někdo jiný může použít proti nám.

Podtrženo a sečteno, podle nás byly přednášky úspěch. V rámci přednášek byl dostatek prostoru pro diskusi a akce se tak nesly ve velmi přátelském duchu s možností zeptat se téměř na cokoliv. A nemyslíme si to jenom my, protože už teď Vám můžeme slíbit, že v nadcházejícím akademickém roce se můžete těšit na další přednášky plné neotřelých témat.

Jo a abych nezapomněl, na našem instagramu z toho je nějaká fotodokumentace. A když už tam budete, nezapomeňte nám tam hodit follow, ať Vám neuteče žádná další akce, třeba právě s Armádou.

No a kdyby Vás snad zajímala práce v Právní službě AČR nebo jste měli dotazy přímo na vojenské právníky, můžete je kontaktovat na adrese pravni.sluzba@army.cz.

Vaši Juristi. 💜